Til forsiden
Meny


  »  Forsiden
  »  Nyhetsarkiv
  »  Web Shop
  »  Diskusjon
  »  Hva skjer?
  »  Filbibliotek
      Nye Filer
      Topp 25
  »  Omtaler/Reviews
  »  Multiplayer
  »  Linker
  »  Kontaktinfo

 

Søk

Google

Web flightsim.no


 
  
  Lørdag 04.02.2012   
Flysimulator?
Bestill fra webshoppen!
Dell
Ny PC? Fraktfritt levert
re:member
Betal vanlige ting smartere!
Widerøe
Billige flybilletter
Fernando de Noronha Omtale
Av: André Mickal Bergh

Real Flight er kanskje mest kjent for pakkene Wonderful Rio 2002 og Brasilia International, men har denne gangen konsentrert seg om en øy utenfor Brasil (Fernando de Noronha) som ligger 215 mil øst av Fortaleza i Brasil. Øya er et hyggelig bekjentskap som scenery til Flightsim, og viser igjen at man behøver ikke å ta utgangspunkt i en stor flyplass for å lage et godt scenery.

Fernando de Noronha har mange sukkertøy for øyet, og den største fordelen man oppdager ved dette sceneryet er at det ikke er store krav til frame rate, her er det ingen ting som får ting til å hakke eller gå tregt selv om AI trafikk er installert. Etter installasjonen finner man filer for AI trafikk og afcad fil til flyplassen som man installerer med hjelp av Traffic Tools og AFCAD, dermed slipper man heldigvis å se fly stå parkert midt i terminalen første gang man besøker Fernando de Noronha (PS! les readme filer). Nå er AI trafikken som følger med begrenset til standard FS 2002 fly, så hvis du skal ha Varig og TRIP Airlines til å fly hit må du nok søke etter filer til Traffic Tools for disse selskapene.

Fernando de Noronha får du kjøpt hos simMarket for 13,95 Euro (Ca. 110,- NOK). Pakken har hyggelige minimumskrav som Windows XP, Me, 98, eller 2000, MS Flight Simulator 2002 Standard eller Professional, Pentium III 500 Mhz, 128 Mb RAM, 115 Mb ledig diskplass, 16 MB grafikk kort. Filen du laster ned er bare 11 Mb, men Real Flight kunne ha laget et bedre installsjonsprogram. Installsjonsprogrammet bruker uventet lang tid på å starte installeringen, og ikke kunne man overstyre dette heller med å lete opp FS katalogen direkte, så ha tålmodighet når du installerer sceneryet.

Øya ble bl.a. brukt under den andre verdenskrig som en viktig militær flybase, mens i dag livnærer øya's befolkning seg på turisme. Til daglig er det TRIP Airlines og Varig som flyr til Fernando de Noronha, og selvfølgelig charter fly som tar seg av store deler av turist trafikken. Det første man legger merke til på øya er Boldrock Peak (se to siste bilder). Denne lille spesielle fjell formasjonen vil nok få deg til å huske Fernando de Noronha, og får deg til å besøke øya mere enn en gang. Fly stripa er lang nok til å ta i mot de fleste fly, men begrenser seg nok for de største flyene til Boeing og Airbus. Like utenfor øya ligger det et Greenpeace skip med helipad, så hvis du vil sette dine kunnskaper med helikopter på prøve så har Real Flight tilrettelagt for det også.

Selve flyplassen på øya er laget i Gmax og er bra detaljert, pluss at man finner andre bygninger og 3D objekter. Det er brukt fotorealistisk terreng filer, og høyoppløselig mesh noe som gjør sceneryet enda mere komplett.
Hvor lang tid man bruker på å fly til eller i fra nærmeste flyplass som ligger i Fortaleza (kommer ann på fly type) vet jeg ikke, men selv synes jeg øya er perfekt for å fly rundt med småfly eller helikopter. Å fly til eller fra øya kan fort bli kjedelig da det eneste man ser er hav og horisont på en ganske lang stund vil jeg tro. Men flyr du verden rundt f.eks. er øya et perfekt sted å mellomlande på siden den ligger bra til ute i sør Atlanter havet.

Selv har jeg ikke så mye å sette fingeren på i dette sceneryet, det eneste som kunne vært bedre er texturene på Greenpeace skipet som blafrer litt og skinner igjennom til blått noen ganger (kan ha noe å gjøre med testsystem/grafikk kort). Pluss at lysene på flyplassen flytter seg litt urealistisk på kveldstid når man flyr over området rundt flyplassterminalen, noe som ikke betyr så mye, men verdt å nevne. Alt i alt er Fernando de Noronha fra Real Flight som nevnt før, et hyggelig bekjentskap med en kurrant pris og vi kan bare se frem til hva Real Flight leverer neste gang. Vil du være helt sikker på om dette er noe for deg kan du se på flere bilder fra øya hos simMarket.

SCORE Testsystem
82 %
AMD XP 1800+
512 Mb DDR RAM
GeForce4 Ti 4200 128 Mb RAM  

12.04.2003

(This article is protected by international copyright laws, and may not be published in parts or as a whole in any other publication or site without written consent from the author or www.flightsim.no. Any violation of this will be followed by legal actions.)

Annonser
 
 
Til toppen av siden Copyright © 1997 - 2008 Dag Johansen Til toppen av siden